Styrker lokal beredskap i Senja

Rett før påske signerte Norsk folkehjelp Midt-Troms og Senja kommune en beredskapsavtale. Formålet er å styrke den lokale beredskapen gjennom et formalisert samarbeid.

Signering av samarbeidsavtale om beredskap. Fv. Geir-Inge Sivertsen, ordfører i Senja kommune og Mats Kongshaug, leder i Norsk folkehjelp Midt-Troms. Alle foto: Senja kommune

– Avtalen skal sikre rask og koordinert innsats ved hendelser som krever ekstra beredskap, tilgang på frivillige ressurser ved evakuering og transport eller andre behov for støttefunksjoner, forteller Geir-Inge Sivertsen, ordfører i Senja kommune. 

Samtidig vil vi jobbe for felles rutiner for varsling, koordinering og samhandling. 

Stiller med kompetanse til oppdrag

– Ved ekstraordinære hendelser kan vi bli anmodet om å møte i den kommunale kriseledelsen, sier Mats Kongshaug, leder i Norsk folkehjelp Midt-Troms.

Beredskapsavtalen. Fv. Geir-Inge Sivertsen, ordfører i Senja kommune og Mats Kongshaug, leder i Norsk folkehjelp Midt-Troms.

I tillegg vi vi bistå med støtte til kommunen knyttet til søk og redning, evakuering og bemanning og evakuerings- og pårørendesenter, og rapportere til kommunen etter gjennomførte oppdrag.

– I tråd med kapasiteten vi har, kan vi også stille med tilgjengelige frivillige ressurser og sørge for at mannskapet har tilstrekkelig kompetanse til oppdragene, fortsetter han.

Norsk folkehjelp Midt-Troms vil også delta i øvelser og planlegging når det avtales med kommunen, og ivareta egen intern HMS og forsikring for frivillige.

Tilgang på drone og beredskapsambulanse

– Vi inkluderer Norsk Folkehjelp Midt-Troms i relevant beredskapsplanverk og øvelser, poengterer Sigrid Stangnes, beredskapskoordinator i Senja kommune.

Sigrid Stangnes, beredskapskoordinator i Senja kommune. Kari H. Slaattelid, Senja kommune

De vil også få nødvendig informasjon om våre beredskapsstrukturer, bli inkludert i Senja beredskapsråd – og vi dekker eventuelle utgifter som de måtte ha, beskrevet i avtalen, sier hun. 

– Vi er svært tilfredse med å få en slik avtale på plass, sier Geir-Inge Sivertsen.

Norsk Folkehjelp har personer som har kompetanse på beredskap, sanitet og organisering. I tillegg har organisasjonen utstyr som drone, ATV, snøscooter og beredskapsambulanse.

Dette er viktig utstyr i en beredskapssituasjon, avslutter han.