På grunn av muggfaren på loftet hvor arkivet ligger, kreves det at verneutstyr benyttes.
Alle foto: Senja kommune
Avslutning av arkivene og overføring til arkivdepot for langtidslagring hos Arkiv Troms, er et omfattende og tidkrevende arbeid.
Bakgrunnen for flyttingen av arkiv er et politisk vedtak om å selge kommunehuset i Gryllefjord.
– Vi har startet med Gryllefjord kommunehus, hvor arkivene etter tidligere Torsken kommune oppbevares, forteller Maria Ingvild Simonsen, fagansvarlig arkiv, Service og kommunikasjon i Senja kommune.
Vanskelige arbeidsforhold
Sammen med Linda Andreassen og Mariann Johansen i Service og kommunikasjonsavdelingen, startet arkivaren i høst med flytting av arkivene til gamle Torsken kommune i kommunehuset i Gryllefjord.
Det kan enkelte steder være vanskelige arbeidsforhold – lavt under tak, mye støv, noe muggforekomster og andre mulige påvirkningsstoffer.
Her fra arbeidet på loftet på kommunehuset, hvor arbeidsforholdene ikke var de beste.– Vi er derfor pålagt å ha på oss fult verneutstyr, påpeker hun.
Mange hyllemeter
Arbeidet med arkivene består av verdivurdering, systematisering, "vasking" – som for eksempel børsting av støv, fjerning av binders evt. “gule lapper” – listeføring og pakking for videre transport fra Gryllefjord til Tromsø
Til sammen utgjør arkivene ca. 180 hyllemeter på kommunehuset i Gryllefjord. En vanlig arkivreol er ca. 1 meter.
Dokumenter fra 1800-tallet
– Det er spennende å jobbe med “bortsettingsarkiver”, sier Linda Andreassen, rådgiver, Service og kommunikasjon i Senja kommune.
Vi kan følge utviklingen opp gjennom årtidende – både det industrielle, men også innenfor kommunens administrative utvikling med tanke på kontorverktøy, kontormaskiner, osv.
Arkivene overføres til arkivdepot for langtidslagring hos Arkiv Troms.– De eldste dokumentene vi har funnet hittil, er fra slutten av 1800-tallet, poengterer hun.
Etter krigsårene kommer oppreising og oppbygging av samfunnet, og vi følger hele historien fram til dagen i dag, forteller Andreassen.
Sporene etter levd liv
Arkivarbeid er allsidig, og består ikke bare av journalføring og postlister.
Arkivloven pålegger alle offentlige organer – også kommuner – å bevare alle dokumenter som har arkivverdig innhold.
I arkivene var det også rasjoneringskort fra krigsårene og beholdningslister over utleverte varer som mel, poteter, tobakk, kull, drivstoff, etc.– Arkivene skal være sikre informasjonskilder for offentligheten, innbyggerne og framtidige generasjoner, og har også en kulturell og historisk verdi, forklarer Maria Ingvild Simonsen.
Arkivene benyttes i ettertid til blant annet forskning.
Det er en viktig arv å ta vare på for ettertid – sporene etter levd liv!
Har du spørsmål – ta gjerne kontakt med Hennie Eidissen, avdelingsleder for Service og kommunikasjon, Senja kommune.